ثبت نام

مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول Ayasofya (Hagia Sophia) در قسمت اروپایی استانبول و در منطقه تاریخی سلطان احمد در فاتیح واقع شده است. ایاصوفیه که به معنای آزادی مقدس است بنایی با معماری متحیر کننده و با تاریخی غنی می باشد که در قرن ششم میلادی در زمان رومیان به عنوان کلیسای ارتودکس ساخته شده و پس از آن در قرن پانزدهم میلادی و در زمان غلبه عثمانیان بر رومیان به فرمان سلطان محمد دوم به مسجد تبدیل گردید و نهایتاً در سال 1935 به دستور آتاتورک به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت. ایاصوفیا هم اینک به عنوان پرطرفدارترین موزه و جاذبه گردشگری استانبول شناخته می شود.
 


نظاره کردن سقف و طاقی های این بنا که در آن موزاییک کاری های به جا مانده از زمان رومیان با معماری عثمانیان تلفیق شده اند گذر تاریخ و سیر تحولات این بنا را در مقابل چشمان ما تداعی می کنند.
  
اگر از دالان های باریک و پله ها گذشته و به طبقه بالایی این بنا، صعود کنیم موزاییک کاری های فوق العاده دوران بیزانس هر بیننده ای را متحیر و مجذوب خود خواهد کرد. پنجره های این طبقه از بنا چشم اندازی زیبا از اطراف ایاصوفیه را در اختیار بازدید کنندگان خواهد گذاشت.
 

 

نکات

قیمت بلیط ( ورودیه ) مسجد ایا صوفیه  40 لیر می باشد و دارندگان موزه پس استانبول Istanbul Museum Pass می توانند به صورت رایگان از آن بازدید کنند.
 
ساعات کار ایا صوفیه در زمان های 26 فروردین تا 8 آبان ماه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر و به جز زمان های یاد شده تا ساعت 5 عصر می باشد و بازدید از آن تا یک ساعت قبل از پایان کار موزه امکان پذیر می باشد.
 
ایاصوفیه هر روز هفته باز و در روز اول رمضان تعطیل می باشد.
 
بازدید از ایا صوفیه  تقریبا یک ساعت زمان می برد.
 
گرفتن عکس در ایا صوفیه آزاد می باشد.
صف ورودیه ایا صوفیه در فصل های پر مسافر، طولانی و بهترین زمان برای بازدید از آن اولین ساعت بازگشایی آن در صبح می باشد.
 

جاذبه های گردشگری نزدیک

 
  • مسجد سلطان احمد، هیپودرام، موزه موزاییک، موزه هنرهای ترکی و اسلامی و رستوران تاریخی سلطان احمد کوفته جی 5 دقیقه پیاده روی
  • موزه موزاییک حدود 10 دقیقه پیاده روی.
  • توپکاپی، پارک گلحانه، موزه باستان شناسی، موزه تاریخ علوم و تکنولوژی در اسلام  بازار بزرگ و ایا صوفیه کوچک کمتر از 15 دقیقه پیاده روی
  • امینونو و بازار مصری ها کمتر از 20 دقیقه پیاده روی.
 

چگونه به مسجد ایاصوفیه استانبول برویم

مسجد ایاصوفیه با مترو و تراموا :

اگر در میدان تقسیم (تکسیم) قرار دارید ابتدا توسط فونیکولار به کاباتاش بروید و از آنجا
سوار تراموای Tram T1 شوید و در ایستگاه Sultanahmet از آن پیاده شوید .مسجد ایاصوفیه استانبول فقط حدود 5 دقیقه پیاده روی تا این ایستگاه فاصله دارد. فاصله میدان تقسیم تا ایاصوفیه از این طریق تقریبا 30 دقیقه می باشد.

اگر در نقاط دیگر شهر استانبول هستید ابتدا توسط مترو و تراموا خود را به خط تراموای T1 برسانید (از نقشه مترو استانبول استفاده کنید). سوار تراموای Tram T1 شوید و در ایستگاه Sultanahmet از آن پیاده شوید .ایاصوفیه فقط حدود 5 دقیقه پیاده روی تا این ایستگاه فاصله دارد.

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول :

ایاصوفیه در محله تاریخی سلطان احمد استانبول قرار دارد. آدرس :  Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

__________________________________________________

دانلود نقشه مترو و تراموای استانبول
 
__________________________________________________

 

اياصوفيه اياصوفيا استانبول مسجد كليسا تراموا معماري بيزانس روميان عثمانيان ايستگاه وروديه قيمت بليط زمان بازديد ساعات كار تعطيل عكس روز آدرس مترو ميدان تقسيم تكسيم فاصله فونيكولار نقشه چگونه برويم
کل دیدگاه کاربران (1)

شنبه 18 اسفند 1397
ایاصوفیا زیبا و دوست داشتنی

| ایاصوفیا بسیار زیباست . من که به شخصه از دیدن اون سیر نشدم.اگر به استانبول میرید حتما ایاصوفیا رو ببینید.