ثبت نام

محله های فنر و بالات استانبول

محله فنر و محله بالات استانبول Fener and Balat از محله های قدیمی فاتیح می باشند که در کنار گلدن هرن قرار گرفته اند. این دو محله که در مجاورت یکدیگر قرار دارند روزگاری و بعد از سلطه عثمانیان محل سکونت مهاجران زیادی از یهودیان و یونانی ها و ارامنه بوده اند و از این حیث بخشی از تاریخ استانبول را با خود به همراه دارند. فنر Fener از واژه یونانی Feneri به معنای فانوس دریایی گرفته شده است که این خود بیانگر حضور این قوم در این ناحیه بوده است.
اما اگر از تاریخ غنی فنر و بالات بگذریم اینجا جایی است که هم اکنون نیز زندگی به سبک گذشتگان در آن جریان دارد. زنان در کنار خانه ها در کوچه ها می نشینند مردها در قهوه خانه ها جمع می شوند و کودکان در کوچه ها سرگرم بازی هستند. خانه های رنگارنگ و عجیب و غریب، اینجا را به مکان مناسبی برای علاقه مندان به عکاسی بدل کرده و گردشگران زیادی را همواره به سمت خود جذب می کند.
 

در فنر و بالات چه میبینیم
 
اگر از قدم زدن در کوچه ها و تماشای خانه های رنگی بگذریم چندین کلیسای تاریخی بسیار زیبا، یک کالج قرمز رنگ و نیز یک مسجد تاریخی از جاذبه های این منطقه محسوب می شوند که از کلیسای بلغاری Bulgarian St Stephen Church در کنار گلدن هرن شروع شده و پس از طی کردن یک سربالایی تند و نفس گیر و پس از عبور از کلیسای ارتودکس یونانی Greek Orthodox Church و کالج  یونانی بسیار زیبای Phanar Greek Orthodox College با ساختمان قرمز رنگش  ابتدا به موزه فتییه Fethiye Museum و پس از آن به موزه بسیار زیبای کاریه ) kariye muzesi) و در انتها به دیوارهای قسطنطنیه ختم می شود.


جاذبه های گردشگری فنر و بالات
 
  • موزه کاریه kariye muzesi
  • کلیسای بلغاری Bulgarian St Stephen Church
  • کلیسای ارتودکس یونانی Greek Orthodox Church
  • کالج ارتودکس یونانی Phanar Greek Orthodox College
  • مسجد فتییه Fethiye Camii
 
 

 

پیشنهاد تریپ اند تیپس

قبل از بازدید از فنر و بالات از پیرلوتی دیدن کنید. درست در مقابل پارکینگ پیر لوتی اتوبوس 86V را سوار شوید و در ایستگاه ادیرنه کاپی EDIRNEKAPI از آن پیاده شوید و گشت و گذار خود را از بالاترین نقطه محله های فنر و بالات آغاز کنید.

جاذبه های گردشگری نزدیک

چگونه به محله های فنر و بالات استانبول برویم

دسترسی به این مکان از طریق ایستگاه اتوبوسFener  در کنار گلدن هرن و نیز ایستگاه ادیرنه کاپی EDIRNEKAPI که در بالاترین نقطه و در نزدیکی دیوارهای قسطنطنیه و موزه کاریه می باشد امکان پذیر است ولی با توجه به اینکه فنر و بالات در سربالایی تندی قرار گرفته اند و حرکت از سمت ایستگاه اتوبوس Fener به سمت جاذبه های گردشگری این منطقه با دشواری همراه است پیشنهاد می کنیم که حرکت خود را از ایستگاه ادیرنه کاپی EDIRNEKAPI آغاز کنید.

دسترسی از طریق ایستگاه Fener

اگر در تکسیم و شیشلی هستید سوار متروی Metro M2 شوید و در ایستگاه هالیچ haliç پیاده شده و از آنجا توسط اتوبوس های  48E, 99, 99Y, 399C, 44Bدر ایستگاه Fener پیاده شوید.
اگر در آکسارای و لاللی و یا منطقه تاریخی سلطان احمد هستید سوار ترم Tram T1 شوید و در ایستگاه امینونو پیاده شوید و از آنجا اتوبوس های  48E, 99, 99Y, 399C, 44Bرا سوار شوید و در ایستگاه Fener پیاده شوید.

دسترسی از طریق ایستگاه ادیرنه کاپی EDIRNEKAPI

از میدان تکسیم سوار اتوبوس های 87 شده و در ایستگاه ادیرنه کاپی EDIRNEKAPI پیاده شوید.
اگر در آکسارای و لاللی و یا منطقه تاریخی سلطان احمد هستید سوار ترم Tram T1 شوید و در ایستگاه امینونو پیاده شوید و از آنجا اتوبوس های  31E,36K,E37E,38E,336E را سوار شوید و در ایستگاه ادیرنه کاپی EDIRNEKAPI پیاده شوید.
 
 

استانبول فاتیح گلدن هرن کلیسای تاریخی کالج مسجد تاریخی کلیسای بلغاری کلیسای ارتودکس یونانی کالج یونانی موزه فتییه کاریه fener and balat محله فنر بالات
کل دیدگاه کاربران (1)

سه شنبه 21 اسفند 1397
عکاسی در فنر و بالات

| فنر و بالات دو محله نزدیک به هم هستن که زندگی به سبک سنتی در آنها جریان داره.من بیشتر برای عکاسی به آنجا رفتم با این هدف که از خانه های رنگی و کوچه پس کوچه های آن عکس بگیرم. اتوبوس هایی که در ایستگاه های Fener و Balat توقف دارن بهترین راه برای دیدن این دو محله هستن.با کمی قدم زدن از ایستگاه اتوبوس به یک خیابان با شیب تند می رسید که یک دانشگاه قرمز رنگ در آن قرار داره که البته داخلش نمیشه رفت.در نزدیکی ایستگاه Fener همچنین با کمی قدم زدن دو تا کلیسای قدیمی رو می تونید ببینید یکی کلیسای آهنی که بهش کلیسای بلغاری هم گفته میشه و دیگری کلیسای Ecumenical Patriarch هست.اما بهترین قسمت بازدید از این منطقه دیدن کردن از خود این دو محله هست که هنوز بافت قدیمی خودشون رو حفظ کردن.خانه های رنگین این منطقه معروف هستن و در همه عکسهای گردشگران دیده میشن.