ثبت نام

حمل و نقل عمومی در استانبول

 حمل و نقل عمومی در استانبول

حمل و نقل عمومی در استانبول

                                  
حمل و نقل عمومی در استانبول بسیار کارآمد است و تقریباً تمامی نقاط گردشگری و دیدنیهای این شهر را پوشش می دهد. حمل و نقل عمومی در استانبول توسط مترو و تراموا (ترم) و فونیکولار و اتوبوس و دلموش و فری انجام می پذیرد. هزینه استفاده از تراموا (ترم) و مترو و اتوبوس و فونیکولار 2/6 لیر و برای بعضی مقاصد دور مانند قسمت آسیایی استانبول 5/2 لیر و فقط توسط استانبول کارت قابل پرداخت است.

بهتر است بدانید که در استانبول برای تعویض خط در ایستگاه های تقاطعی مجدداً باید از استانبول کارت استفاده کرده و این بار 1/85 لیر از حساب شما کسر خواهد شد.
 
تراموا (ترم) Tram

تراموا (ترم) از بهترین و پرطرفدارترین خطوط حمل و نقل ریلی استانبول می باشد که تقریباً در نزدیکی تمامی جاذبه های گردشگری استانبول در منطقه تاریخی توقف دارد و همچنین پل ارتباطی منطقه تاریخی استانبول و نیز قسمت مدرن این شهر می باشد. این قطارها از داخل خیابان های شهر حرکت می کنند و در بیشتر نقاط شهر دیده می شوند.
 

 

مترو Metro

مترو نیز از سایر وسایل حمل و نقل ریلی استانبول است که وظیفه جابجایی مسافرین را از زیر زمین برعهده دارد. مترو معمولاً مسیرهایی را پوشش می دهد که تراموا (ترم) ها در آن توقف ندارند. مترو و تراموا (ترم) در بعضی نقاط یکدیگر را قطع می کنند.
 

 

فونیکولار Funicular

فونیکولار از خطوط ریلی و زیر زمینی استانبول می باشد. این قطارها که مسیرهایی با شیب تند را پوشش می دهند فقط دارای دو ایستگاه در ابتدا و انتهای مسیر خود می باشند و به صورت رفت و برگشت کار می کنند. F1 مهمترین خط فونیکولار می باشد که میدان تکسیم را به کاباتاش متصل می کند.
 
 

اتوبوس Bus

اتوبوس ها بیشتر نقاط شهر استانبول را پوشش می دهند و گرچه در بعضی ساعات پرترافیک ورود آنها به ایستگاه ها با اندکی تأخیر همراه است ولی در کل از نظم خاصی برخوردار هستند و برای بازدید از نقاطی که مترو و تراموا (ترم) در آنها توقف ندارند بسیار کاربردی هستند. اتوبوس ها در استانبول دارای نمایشگر نشان دهنده مسیر و اعلام صوتی ایستگاه ها و نیز تهویه مطبوع می باشند. همچنین شما می توانید مقصد نهایی خود را به راننده اتوبوس اعلام کنید تا شما را در هنگام رسیدن به مقصد مطلع کند. کلیه خطوط اتوبوس در استانبول در اختیار شرکت IETT می باشد. برای اطلاع از مسیرها و ساعت حرکت اتوبوس ها می توانید از وب سایت شرکت IETT استفاده کنید.

http://www.iett.istanbul/en 
 دلموش Dolmuş

دلموش ها وسیله نقلیه ای مانند ون هستند که ظرفیت آنها به بیشتر از15 نفر نمی رسد. دلموش ها در بعضی مسیرها بسیار کاربردی هستند و برای مثال مسیرهایی را که برای رسیدن به آنها نیاز به عوض کردن خط توسط مترو و تراموا (ترم) می باشد را می توان به صورت مستقیم طی کرد. دلموش ها مانند اتوبوس ایستگاه خاصی در طول مسیر ندارند و شما می توانید مقصد نهایی خود را به راننده دلموش اعلام کنید تا شما را در هنگام رسیدن به مقصد مطلع کند. کرایه دلموش ها تقریبا 3 لیر می باشد که برای مسیر های کوتاه اندکی کمتر ولی برای مسیرهای طولانی مثلاً قسمت آسیایی تا 7 لیر افزایش می یابد که فقط به صورت نقدی به راننده قابل پرداخت می باشد.
 

فری Ferry

فری ها کشتی های کوچک مسافربری هستند که مسافران را از راه های آبی جابجا می کنند. مهمترین خط فری ها خطی است که  دو قسمت اروپایی و آسیایی را به یکدیگر متصل می کند (از اسکله امینونو در قسمت اروپایی به اسکله های کادیکوی و اوسکودار در قسمت آسیایی). هزینه استفاده از فری 5/2 لیر و فقط توسط استانبول کارت قابل پرداخت است.
 

استانبول حمل و نقل عمومي تراموا مترو فونيكولار دلموش فري
کل دیدگاه کاربران (2)

دوشنبه 24 تیر 1398
حمل و نقل عمومی

| استانبول از نظر وسائل حمل و نقل عمومی بسیار قوی هست به طوری که حتی اگر در این شهر حتی سکونت داشته باشید احتیاج به وسیله نقلیه شخصی نخواهید داشت. من در تمام مدتی که در استانبول بودم با مترو و فری در سطح شهر سفر کردم و حتی از فرودگاه به هتل هم با اتوبوس رفتم که بسیار تمیز، مقرون به صرفه و بدون تاخیر بود. واگنهای قطارهای مترو بسیار تمیز و از لحاظ تهویه هوا خیلی خوب بود. ازدحام جمعیت حتی در تعطیلات آخر هفته خیلی معقول بود به طوری که شاید بیشتر از یکبار مجبور به ایستادن در واگن قطار نشدم. دولموش هم که یکبار سوار شدم خیلی خوب بود و راحت و راننده هم خیلی رفتار دوستانه ای داشت و چون ایستگاه مقصدم رو رد کرده بودم بهم کمک کرد و از راننده همکارش خواست که منو به مقصدم ببره و مطمئن بشه که رسیدم. سفر با فری تجربه عالی بود که حتما پیشنهادش می کنم. دریا بسیار زیبا، کشتیهای بزرگ و جا دار که هم می تونید روی عرشه از هوای آزاد و مناظر لذت ببرید هم داخل کشتی از پشت پنجره مناظر زیبا رو مشاهده کنید. این سفر مخصوصا با مرغهای دریایی آلباتروس که تقریبا تمام راه همپای کشتی پرواز می کنن بسیار زیباتر و خاص تر میشه.

یکشنبه 18 فروردین 1398
اتوبوس های استانبول

| اتوبوس های استانبول واقعا خوب هستن.من تمام مسیرهای دور مثل سواحل استانبول را با اتوبوس رفتم و مشکلی نداشتم