ثبت نام

آب انبار باسیلیکا استانبول (باسیلیکا سیسترن)

آب انبار باسیلیکا استانبول (باسیلیکا سیسترن) Basilica Cistern که به آن یرباتان سرایی Yerebatan Sarayi نیز گفته می شود در قسمت اروپایی استانبول و در منطقه تاریخی سلطان احمد در فاتیح واقع شده است. یرباتان بزرگترین آب انبار زیرزمینی استانبول در بین بناهای مشابه خود در این شهر می باشد که در سال 532 میلادی در زمان رومیان و به منظور ذخیره کردن آب و سرویس دادن به ساختمان های مجاور در نزدیکی ایاصوفیا بناگردیده است. این بنا ظرفیت ذخیره سازی هشتصد هزار متر مکعب آب را دارد و از 336 ستون تشکیل شده است. هوای خنک داخل این آب انبار می تواند از نکات مثبت بازدید از آن در فصل تابستان باشد.
 

ولی بی شک دو مجسمه سر مادوسا Medusa که در زیر دو ستون در قسمت شمال غربی این آب انبار قرار دارند پربیننده ترین و جذاب ترین بناهای این آب انبار می باشند. در مورد مادوسا افسانه های بی شماری وجود دارد که بر طبق یکی از آنها مادوسا یکی از سه هیولای خواهر با سر مار بوده است که هر شخصی را که قدرت نگاه کردن به او را داشته به سنگ تبدیل می کرده است. پرسئوس در انتهای کار توانست سر مادوسا را از بدن جدا کرده و او را تسلیم نماید.
 

نکات

قیمت بلیط ورودی آب انبار باسیلیکا استانبول 20 لیر می باشد.
 
ساعت بازدید از آب انبار باسیلیکا از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در فصل زمستان و تا ساعت 7 بعد از ظهر در فصل تابستان می باشد.
این مکان هر روز هفته باز است.
بازدید از این مکان حدوداً نیم ساعت زمان می برد.
گرفتن عکس در این مکان آزاد است.

جاذبه های گردشگری نزدیک

  • ایاصوفیا کمتر از 5 دقیقه پیاده روی
  • مسجد سلطان احمد، هیپودرام، موزه هنرهای ترکی و اسلامی و رستوران تاریخی سلطان احمد کوفته جی 5 دقیقه پیاده روی
  • موزه موزاییک حدود 10 دقیقه پیاده روی
  • توپکاپی، پارک گلحانه، موزه باستان شناسی، موزه تاریخ علوم وتکنولوژی در اسلام،  بازار بزرگ و ایا صوفیه کوچک کمتر از 15 دقیقه پیاده روی
  • امینونو و بازار مصری ها کمتر از 20 دقیقه پیاده روی

چگونه به آب انبار باسیلیکا استانبول (باسیلیکا سیسترن) برویم


برای رفتن به آب انبار باسیلیکا استانبول سوار ترم Tram T1 شوید و در ایستگاه Sultanahmet از آن پیاده شوید .این مکان فقط حدود 5 دقیقه پیاده روی تا این ایستگاه فاصله دارد.

آدرس آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول : Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul, Turkey
 


استانبول آب انبار يرباتان قسمت اروپايي سلطان احمد فاتيح چگونه برويم به رفتن ساعت بازديد آدرس باسيليكا سيسترن قيمت بليط ورودي
کل دیدگاه کاربران (1)

یکشنبه 19 اسفند 1397
آب انبار باسیلیکا سیسترن

| آب انبار باسیلیکا که نام ترکی آن یرباتان است در فاصله کمی از آثار تاریخی میدان سلطان احمد قرار دارد وتنها چند قدم تا بنای باشکوه ایاصوفیا فاصله دارد.در کامنت های گردشگران خوانده بودم که هوای داخل این آب انبار خیلی سرد است ولی در واقع این چنین نبود و اگرچه هوای داخل آن خنک تر از هوای گرم بیرون بود ولی سرمای آزار دهنده ای احساس نمی شد.مجسمه مادوسا medusa هم علیرغم چیزهایی که راجع به آن میگفتند خیلی حس خوبی را برای من نداشت .این آب انبار در بین توریست های خارجی خیلی پرطرفدارهست ولی برای من جذابیت آن چنان نداشت.