ثبت نام

استانبول در یک نگاه

استانبول در یک نگاه

استانبول در یک نگاه

شهر استانبول از دو قسمت اروپایی و آسیایی تشکیل شده است که این دو قسمت توسط تنگه بسفر Bosphorus از یکدیگر جدا می شوند.قسمت اروپایی که خود از مناطق متعددی تشکیل می شود دارای دو منطقه بسیار مهم به نام های بیوغلو Beyoğlu (که به آن قسمت اروپایی مدرن گفته می شود) و فاتیح Fatih (که به آن منطقه قدیمی و تاریخی استانبول گفته می شود) است که توسط آب راه گلدن هرن Golden Horn از یکدیگر جدا می شوند.
 


قسمت اروپایی استانبول در یک نگاه

مهمترین و وسیع ترین منطقه در جنوب و جنوب غربی آب راه گلدن هرن Golden Horn، فاتیح Fatih نام دارد که به منطقه قدیمی و تاریخی استانبول معروف است. محله تاریخی سلطان احمد و جاذبه های گردشگری مهمی چون ایاصوفیا و مسجد سلطان احمد و توپکاپی و بازار بزرگ و بازار مصری ها و آب انبار یرباتان و... در این منطقه قرار دارند. از مهمترین محله های منطقه فاتیح می توان به امینونو و سیرکجی و فنر و بالات و نیز آکسارای و لاللی اشاره کرد.
 
مهمترین منطقه در شمال گلدن هرن، بیوغلو Beyoğlu است که به قسمت اروپایی جدید (مدرن) استانبول معروف می باشد. میدان تکسیم و خیابان استقلال و محله گالاتا و اسکله کاباتاش در این منطقه قرار دارند.
از دیگر مناطق مهم قسمت اروپایی که در شمال آب راه گلدن هرن قرار دارند می توان به بشیکتاش Beşiktaş اشاره کرد که دلماباغچه و محله های ببک و اورتاکوی در آن قرار دارد.
شیشلی Şişli نیز یکی دیگر از مناطق قسمت اروپایی استانبول است که از شمال در مجاورت منطقه بیوغلو قرار دارد و محله نیشان تاشی و خیابان ها و هتل های شیک را در خود جای داده است.
و بالاخره منطقه وسیع سریر Sariyer که پارک زیبای امیرگان و نیز پلاژها و سواحل دریای سیاه در آن قرار دارند.
ٍ
 

قسمت آسیایی استانبول در یک نگاه
 
قسمت آسیایی نیز دارای مناطق متعددی است که سه منطقه کادیکوی Kadikoy و اوسکودار Uskudar و شیله Şile از مهمترین و بزرگترین آنها به شمار می آیند.
خیابان بهاریه و خیابان بغداد و جاده بستان و چندین ساحل کوچک برای شنا در منطقه کادیکوی Kadikoy قرار دارند.
چندین مسجد تاریخی و تپه بیوک چاملیجا که بام استانبول می باشد و نیز محله سالاجاک Salacak که نزدیک ترین نقطه برای رویت برج دختر Kız Kulesi می باشد درمنطقه اوسکودار Uskudar قرار دارند.
دهکده قدیمی آوا Ağva و یک فانوس دریایی قدیمی و نیز سواحل عالی دریای سیاه از جاذبه های گردشگری شیله Şile می باشند.
 
 
 
 
 

قسمت اروپايي قسمت آسيايي بيوغلو فاتيح شيشلي بشيكتاش سرير كاديكوي اوسكودار شيله
کل دیدگاه کاربران (0)