ثبت نام

مسجد سلطان احمد استانبول (مسجد آبی)

مسجد سلطان احمد استانبول Sultanahmet Mosque در قسمت اروپایی این شهر و در منطقه تاریخی سلطان احمد در فاتیح واقع شده است. این مسجد که به علت کاشی کاری های آبی رنگی که در معماری داخلی آن به کار رفته به مسجد آبی Blue Mosque نیز معروف است، بنایی تاریخی است که در فواصل سالهای 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول پادشاه عثمانی و به خاطر رقابت با ایاصوفیا در مجاورت آن ساخته شده است. در سال 1617 این سلطان وفات یافت و او را در نزدیکی همین مسجد به خاک سپردند. این مسجد با 6 مناره و ظرفیت ده هزار نفر به عنوان یکی از بزرگترین مساجد ترکیه شناخته می شود.


 
کاشی کاری های آبی رنگ به کار رفته در معماری این مسجد، موزاییک ها و چلچراغ های آن زیبایی های این بنای تاریخی را چندین برابر کرده است. گردشگران بسیار زیادی همه ساله از این بنای زیبا بازدید به عمل می آوردند.
 
از این مسجد هم اکنون به عنوان یک مسجد فعال در جهت اقامه نماز استفاده می شود. رعایت پوشش برای بانوان و آقایان در این مسجد اجباری می باشد.

 
 

نکات

 قیمت بلیط ورودی مسجد سلطان احمد استانبول (مسجد آبی) چقدر است ؟ بازدید از مسجد سلطان احمد  کاملا رایگان است و این مسجد  بلیط ورودیه ندارد.
ساعات بازدید از مسجد سلطان احمد استانبول از ساعت 8:30 صبح تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب می باشد.
بازدید از این مسجد در هنگام برپایی نماز به مدت نود دقیقه امکان پذیر نمی باشد.
​​بازدید از این مسجد در روزهای جمعه به علت برپایی نماز جمعه به مدت دو ساعت امکان پذیر نمی باشد.
بازدید از این مکان حدوداً نیم ساعت زمان می برد.
 
گرفتن عکس در این مسجد آزاد است.
 
 

جاذبه های گردشگری نزدیک

  • ​هیپودرام و موزه هنرهای ترکی و اسلامی یک دقیقه پیاده روی
  • ایا صوفیا، موزه موزاییک، آب انبار باسیلیکا سیسترن و رستوران تاریخی سلطان احمد کوفته جی حدود 5 دقیقه پیاده روی
  • توپکاپی، پارک گلحانه، موزه باستان شناسی، موزه تاریخ علوم وتکنولوژی در اسلام، بازار بزرگ و ایا صوفیای کوچک حدود 10 تا 15 دقیقه پیاده روی
  • امینونو و بازار مصری ها حدود 20 دقیقه پیاده روی
     

چگونه به مسجد سلطان احمد استانبول (مسجد آبی) برویم

چگونه از میدان تقسیم (تکسیم) به مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) برویم :

اگر در میدان تقسیم (تکسیم) قرار دارید ابتدا توسط فونیکولار به کاباتاش بروید و از آنجا
سوار تراموای Tram T1 شوید و در ایستگاه Sultanahmet از آن پیاده شوید .مسجد سلطان احمد ( مسجد آبی) استانبول فقط حدود 5 دقیقه پیاده روی تا این ایستگاه فاصله دارد. فاصله میدان تقسیم تا مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) از این طریق تقریبا 30 دقیقه می باشد.

اگر در نقاط دیگر شهر استانبول هستید ابتدا توسط مترو و تراموا خود را به خط تراموای T1 برسانید (از نقشه مترو استانبول استفاده کنید). سوار تراموای Tram T1 شوید و در ایستگاه Sultanahmet از آن پیاده شوید .مسجد سلطان احمد فقط حدود 5 دقیقه پیاده روی تا این ایستگاه فاصله دارد.

 

استانبول مسجد سلطان احمد آبي فاتيح چگونه برويم وروديه قيمت بليط
کل دیدگاه کاربران (1)

یکشنبه 19 اسفند 1397
مسجد آبی

| در هنگام گشت و گذار در میدان سلطان احمد از این مسجد دیدن کردیم.مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد در کنار ایاصوفیا قرار داره و در عرض مدت کوتاهی میشه از هر دوتای اینها دیدن کرد.بازدید از این مسجد رایگان هست ولی دو نکته را توجه داشته باشید.اول اینکه رعایت پوشش مناسب برای آقایان و خانوم ها اجباری هست و دوم اینکه در هنگام ظهر در وقت نماز توریست ها رو داخل مسجد راه نمیدن.