ثبت نام

کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی استانبول Topkapi Palace Museum یکی از بزرگترین، زیباترین و پربازدیدترین قصر موزه های این شهر است که در قسمت اروپایی استانبول و در منطقه فاتیح واقع شده است. ساخت این کاخ توسط سلطان محمد فاتح پادشاه عثمانی در سال 1460 میلادی آغاز و در سال 1478 میلادی به پایان رسید. این کاخ که هر یک از پادشاهان عثمانی در زمان حکومت خود بخش های جدیدی را به آن اضافه کرده اند تا اواسط قرن نوزدهم میلادی به عنوان محل اصلی زندگی پادشاهان عثمانی و مرکز حکمرانی آنان مورد استفاده قرار گرفته است. 
در توپکاپی چه می بینیم

توپکاپی کاخی با گل کاری ها و فضای سبز زیباست که بازدید کنندگان از آن می توانند علاوه بر بازدید از موزه ها و حرم های آن از چشم انداز بسفر نیز لذت ببرند.


 
موزه های توپکاپی از جذاب ترین دیدنی های این کاخ می باشند. پس از ورود به کاخ و در سمت چپ خود سالن های موزه ها را خواهید دید که اشعاری در مدح پادشاهان عثمانی در آن نوشته شده است.


سالن ساعت و سالن اسلحه که ساعت ها، شمشیرها، زره ها، نیزه و تپانچه های مربوط به دوران عثمانی در آن قرار دارند و نیز سالن نقاشی که تصاویر پادشاهان عثمانی در آن قرار گرفته اند از بهترین موزه های این کاخ می باشند ولی بدون تردید سالنی که به مقدسات دینی اختصاص یافته است پرطرفدارترین و جذاب ترین موزه این کاخ می باشد.
عصای حضرت موسی (ع)، عمامه حضرت یوسف (ع)، بقایای زره و استخوان های حضرت یحیی (ع)، شمشیر حضرت علی (ع) ، لباس های امام حسین (ع) و حضرت فاطمه (ع)، قرآن های دست نویس نفیس، پرده و کلید کعبه، ریش پیامبر اسلام (ع) و جای پای آن حضرت از جمله موارد منحصر به فردی است که در این سالن که در آن بی وقفه قرآن پخش می شود یافت می شوند.

 
 
حرم ها که محل سکونت زنان دربار پادشاهان عثمانی بوده اند نیز از پرطرفدارترین دیدنی های این کاخ می باشند و فیلم ها و سریال های زیادی در آنها ساخته شده اند.
 

نکات

قیمت بلیط ورودیه کاخ توپکاپی استانبول  40 لیر می باشد و دارندگان موزه پس استانبول Istanbul Museum Pass می توانند به صورت رایگان از آن بازدید کنند.
ورودیه حرم ها 25 لیر می باشد که باید به صورت جداگانه پرداخت شود ولی دارندگان موزه پس استانبول Istanbul Museum Pass می توانند به صورت رایگان از آن بازدید کنند.
راهنمای صوتی به اکثر زبان های دنیا (حتی زبان فارسی) در این موزه در صورت تمایل در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد که هزینه آن برای کل کاخ 20 لیر، برای حرم ها 20 لیر و هر دو با هم 30 لیر می باشد.
صف ورودیه این موزه در فصل های پر مسافر طولانی و بهترین زمان برای بازدید از آن اولین ساعت بازگشایی آن در صبح می باشد.
ساعت کار کاخ توپکاپی 9 صبح تا 5 عصر و در فصل تابستان تا ساعت 7 عصر می باشد.
این موزه روزهای سه شنبه تعطیل است.
بازدید از این کاخ به همراه حرم های آن 2 تا 3 ساعت زمان می برد.
عکس گرفتن در بیشتر موزه های این کاخ ممنوع و در حرم ها آزاد می باشد.

جاذبه های گردشگری نزدیک

  • پارک گلحانه، موزه باستان شناسی، موزه تاریخ علوم وتکنولوژی در اسلام 5 دقیقه پیاده روی
  • ایاصوفیا، آب انبار باسیلیکا سیسترن، مسجد سلطان احمد، هیپودرام، موزه هنرهای ترکی و اسلامی و رستوران تاریخی سلطان احمد کوفته جی 5 تا 10 دقیقه پیاده روی
  • موزه موزاییک، ایا صوفیای کوچک و امینونو و بازار مصری ها و بازار بزرگ 15 تا 20 دقیقه پیاده روی

چگونه به کاخ توپکاپی استانبول برویم

چگونه با مترو و تراموا به کاخ توپکاپی برویم :

 برای رسیدن به کاخ توپکاپی استانبول سوار خط  تراموای Tram T1 شوید و در ایستگاه Sultanahmet و یا Gülhane از آن پیاده شوید. مسیر پیاده روی تا کاخ توپکاپی از هر یک از این دو ایستگاه تقریباً 10 دقیقه زمان می برد.استانبول توپکاپی كاخ قصر موزه قسمت اروپايي فاتيح قيمت بليط وروديه چگونه برسيم ساعت تعطيل
کل دیدگاه کاربران (1)

یکشنبه 19 اسفند 1397
توپکاپی

| بازدید از توپکاپی برای من تجربه خوبی بود.کارت بازدید از موزه ها را از باجه بلیط فروشی خریدم که این امکان را میدهد که از چندین موزه به صورت رایگان دیدن کرد و نیاز به ایستادن داخل صف هم ندارد.بعد از قسمتی که بلیط ها را کنترل می کنند راهنمای صوتی را تهیه کردم که البته مجانی نیست.جدا از سالن های موزه های این قصر، محوطه بیرون قصر هم خیلی زیبا بود خصوصا جایی که نمای دریا را داشت.حرم ها هم که محل زندگی همسران شاه ها بوده اند و چندین سریال تاریخی در آن درست شده بازدیدشان خالی از لطف نبود که با کارتی که خریده بودم بازدید از آنها هم رایگان بود.