ثبت نام

تاریخ مختصر استانبول

تاریخ مختصر استانبول

تاریخ مختصر استانبول

استانبول شهری با تاریخی غنی است که سرگذشت قوم ها و امپراطوری های بسیاری را در خود جای داده است. یونانی ها قرن ها قبل از میلاد مسیح به این منطقه مهاجرت کردند و یک کولونی به نام بیزانتیوم Byzantium را در این مکان تشکیل دادند که بعد ها شهری با همین نام را در دهانه تنگه بسفرمرکز حکمرانی خود قرار دادند.
تقریباً صد سال قبل از میلاد مسیح، این مکان تحت امر امپراطوری رومیان در آمد و در سال 306 بعد ازمیلاد، کنستانتین، امپراطور بزرگ رومیان این شهر را پایتخت روم شرقی قرار داد و آن را قسطنطنیه نام نهاد. رومیان در قرن های سلطه خود بر این سرزمین این مکان را به نمادی از قدرت خود بدل ساختند و هیپودرام را با ستون هایی که از سرتاسر امپراطوری پهناورشان گرد آوردند مزین ساختند.
در سال 1453 میلادی سرانجام سلطان محمد فاتح بر رومیان غلبه کرد و قسطنطنیه به تسخیر عثمانیان در آمد و نام استانبول بر آن نهاده شد. این شهر تا سال 1923 میلادی که نوع اداره کشور ترکیه به جمهوری تغییر یافت قرن ها به عنوان پایتخت عثمانیان و محل اقتدار آنان شناخته می شد و پادشاهان عثمانی بناهای باشکوه و مجللی را در آن از خود به یادگار گذاشتند.
استانبول هم اینک با وجود این پشتوانه تاریخی به یکی از قطب های گردشگری ترکیه و جهان بدل شده است.

استانبول بيزانس قسطنطنيه عثمانيان
کل دیدگاه کاربران (0)