ثبت نام

بازدید از استانبول در 4 روز

بازدید از استانبول در 4 روز

بازدید از استانبول در 4 روز

استانبول شهری است که اگر چندین هفته را در آن سپری کنید باز هم نمی توانید همه جاهای دیدنی آن را ببینید ولی با توجه به اینکه تعداد زیادی از مسافران از تورهای 4 روز استانبول استفاده می کنند ما در اینجا پیشنهاد خودمون را برای بازدید از جذاب ترین دیدنی های استانبول در این مدت کم بیان می کنیم. اولین چیزی که باید بدانید این هست که با توجه به اینکه مراکز خرید استانبول تا ساعت 10 شب باز هستند و همچنین در خیابان های معروف استانبول مثل خیابان استقلال می توانید تا ساعت 12 شب و یا حتی بیشتر خرید کنید وقتتون را در روز صرف خرید نکنید و سعی کنید در این مدت کمی که در اختیار دارید بیشترین جاها را ببینید. دوم اینکه سعی کنید با توجه به صف طولانی جاهای پر بازدید مثل ایاصوفیا و توپکاپی و دلماباغچه خصوصاً در فصول پر مسافر، صبح اول وقت از خواب بلند شوید و حداکثر تا ساعت 9 صبح در صف بلیط فروشی موزه ها و کاخ ها و ... حاضر شوید که بیشترین زمان را در طول روز در اختیار داشته باشید.

روز اول : منطقه تاریخی سلطان احمد

گشت روز اول را با بازدید از منطقه تاریخی سلطان احمد شروع کنید که پربازدید ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول در این منطقه قرار دارند.


 
قبل از هر کار ابتدا استانبول کارت را تهیه کنید. سوار تراموا (ترم) Tram T1 شوید و در ایستگاه سلطان احمد Sultanahmet از آن پیاده شوید. ایا صوفیا، توپکاپی، مسجد سلطان احمد، هیپودرام ، باسیلیکا سیسترن ، موزه باستان شناسی و تعدادی دیگر از دیدنی های استانبول در اینجا با فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار گرفته اند.
 
پس از حدود 15 دقیقه پیاده روی به کاخ توپکاپی خواهید رسید. توپکاپی Topkapi کاخی است که  موارد منحصر به فردی مثل شمشیر حضرت علی (ع) و ریش پیامبر اسلام (ص) در آن یافت میشود و همچنین سریال های معروف ترکی در داخل آن ساخته شده. بازدید از این کاخ و حرم ها و موزه های آن تقریباً دو ساعت زمان میبرد.


 
در نزدیکی این کاخ، موزه باستان شناسی Istanbul Archaeological Museums قرار دارد که اشیا با ارزشی مانند مومیایی های مصر باستان در آن وجود دارد و بازدید از آن به علاقه مندان باستان شناسی توصیه می شود.


 
پس از بازدید از توپکاپی و موزه باستان شناسی دوباره به سمت میدان سلطان احمد برگردید و از ایا صوفیا این بنای با ابهت دوران بیزانس و عثمانیان دیدن کنید که پربازدیدترین جاذبه گردشگری استانبول هست و تقریباً همه توریست ها از آن دیدن میکنند. ایا صوفیا دو طبقه دارد که پس از عبور از دالانی باریک و پله هایی نسبتاً زیاد، در طبقه بالای آن موزاییک کاری های فوق العاده دوران بیزانس را مشاهده خواهید کرد.


 
پس ازخروج از ایاصوفیا و در فاصله چندین قدم از آن، مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد قرار دارد که در ساعات نماز فقط نمازگزاران حق ورود به آن را دارند و درست در مقابل این مسجد هیپودرام قرار دارد که روزگاری نماد قدرت رومیان و مکان برگزاری مسابقات اسب دوانی و جشن های رومیان بوده و الان فقط سه ستون از آن به جا مانده است. بازدید از این دو مکان روی هم یک ساعت زمان میبرد.
 
دوباره به سمت ایاصوفیا برگردید.در کنار ایاصوفیا آب انبار باسیلیکا سیسترن وجود دارد که مجسمه ای به نام مادورا در داخل آن قرار دارد که افسانه های زیادی را راجع به آن گفته می شود.
این آب انبار در بین گردشگران خارجی طرفدارهای زیادی را دارد ولی اگر از آن بازدید نکنید چیز زیادی را از دست ندادید خصوصاً حالا که برای بار اول هست که به استانبول سفر می کنید و مشکل زمان دارید.
 
در اینجا یک رستوران تاریخی خیلی خوب به نام رستوران سلطان احمد کوفته جی قرار دارد که فقط چند قدم با ایاصوفیا فاصله دارد و از رستوران های قدیمی استانبول محسوب میشود. این رستوران که غذاهای ترکی را با قیمت خوب عرضه می کند می تواند گزینه خوبی برای صرف غذا در این منطقه باشد.
 

همچنین در نزدیکی توپکاپی پارک زیبایی به نام گلحانه وجود دارد که می توانید دقائقی را در این پارک قدم بزنید و از زیبایی های آن لذت ببرید.
 

 
از ایاصوفیا به سمت بازار بزرگ و یا همان کاپالی چارشی Kapalı Çarşı حرکت کنید که این مسیر حدوداً 20 دقیقه زمان میبرد ولی اگر خسته هستید در نزدیکی ایاصوفیا سوار تراموا (ترم) Tram T1 بشید و در ایستگاه بیازیت-کاپالی چارشی Beyazit-KapalıÇarşI از آن پیاده شوید. بازار بزرگ استانبول از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان هست که البته اگر قصد خرید در آن را دارید چانه زدن سخت را فراموش نکنید. گشتی در این بازار بزنید و پس از آن دوباره به سمت ایستگاه تراموا (ترم) حرکت کنید.
 
مقصد بعدی اسکله امینونو و پل گالاتا و بازار مصری ها هست. سوار تراموا (ترم) Tram T1 شوید و در ایستگاه امینونو Eminönü از آن پیاده شوید. در روبروی اسکله امینونو بازاری هست که انواع ادویه جات در آن به فروش میرسد و به آن بازار مصری ها Mısır Çarşısı گفته می شود. اگر اهل قهوه هستید یکی از بهترین قهوه فروشی های استانبول به نام مهمت افندی در اینجا قرار دارد که میتوانید بهترین قهوه ترک را از آن خریداری کنید. گول صف طولانیش را هم نخورید چون در کمتر از 5 دقیقه خرید شما انجام خواهد شد.
 
در کنار بازار مصری ها یک بازار کوچک قرار دارد که توی آن میتوانید کیف و کفش ترک را با قیمت مناسب پیدا کنید.
پس از خرید، حالا وقت استراحت رسیده. به کنار اسکله امینونو بروید و از تماشای حرکت کشتی ها لذت ببرید و یا روی پل گالاتا به تماشای ماهی گیرها بنشینید. اگر اهل ماهی و غذاهای دریایی هستید زیر پل گالاتا مکان مناسبی برای شماست. از ساندویچ ماهی ارزان قیمت گرفته تا غذاهای گران همه چیز در اینجا یافت میشود.


 
امروز مسافت زیادی را پیاده روی کردید برای همین بهتر است که امشب را در همین اطراف استراحت کنید و شام را زیر پل بسفر و یا در یکی از رستوران های اطراف صرف کنید. در امینونو مثل جاهای دیگر استانبول انواع غذاهای ترکی و فست فودها یافت می شود.

روز دوم : سفر به جزیره بیوک آدا

روز دوم سفر خودتون را به یک سفر دریایی اختصاص دهید تا خستگی راهپیمایی دیروز از تنتون در بیاد و در ضمن انرژی خودتون را هم ذخیره کنید. بازدید از جزیره بیوک آدا می تواند بهترین گزینه ممکن باشد. خودتون را به یکی از دو اسکله کاباتاش و یا امینونو برسانید و بلیط یکطرفه کشتی را در یکی از این دو اسکله تهیه کنید و بلیط برگشت را باید در خود جزیره تهیه کنید. زمان حرکت کشتی ها هم از ساعت 9:30 صبح به سمت جزیره و آخرین برگشت از جزیره به سمت شهر ساعت 9 شب هست .
در طول مسیر به سمت جزیره که تقریباً یک ساعت و ربع طول میکشه شما با مرغ های دریایی همراه خواهید بود و لحظات خوبی را روی دریا سپری خواهید کرد. پس از ورود به جزیره به سمت میدان ساعت حرکت کنید. در جزیره میتوانید درشکه و یا دوچرخه اجاره کنید و به گشت و گذار داخل این جزیره زیبا بپردازید، خانه های رنگارنگ زیبا را ببینید و یا از تماشای دریای مرمره لذت ببرید. ناهار را در یکی از رستوران های جزیره میل کنید. در بیوک آدا شما به هیچ وجه مشکل غذا نخواهید داشت و همه نوع غذا با همه جور قیمت پیدا می شود. برنامه خودتون را طوری تنظیم کنید که ساعت دو بعد از ظهر سوار کشتی شوید و برگردید تا بتوانید از بقیه جاها هم دیدن کنید.
 
حالا و پس از رسیدن به شهر نوبت بازدید از یکی از مهمترین نقاط شهر استانبول یعنی میدان تقسیم (تکسیم) و خیابان استقلال هست. اگر از اسکله کاباتاش از کشتی پیاده می شوید سوار فونیکولار F1 شوید تا در کمتر از 5 دقیقه به میدان تکسیم برسید. اگر هم از اسکله امینونو از کشتی پیاده می شوید با تراموا (ترم) Tram T1 به کاباتاش بروید و از آنجا با فونیکولار F1 به میدان تکسیم بروید. اولین کار بازدید از مجسمه جمهوریت در این میدان هست که به عنوان نماد این میدان شناخته می شود.
 
تکسیم همچنین به عنوان یک مرکز حمل و نقل در استانبول محسوب می شود و خطوط ریلی و اتوبوس ها و دلموش ها حرکت خود را از این میدان به سمت نقاط دیگر شهر آغاز می کنند.


 
پس از گشت زدن در داخل میدان وارد خیابان استقلال که محبوب ترین خیابان استانبول هست شوید. خیابان استقلال خیابانی سنگفرش پر از رستوران ها و فروشگاه هاست و در دو طرف آن اجراکنندگان خیابانی باعث سرگرمی رهگذران میشوند.


 
کمی جلوتر به کلیسای زیبای سنت آنتونی پادوا می رسید که بازدید از آن رایگان هست. این کلیسا با طراحی زیبای نئوگوتیک ساخته شده و بزرگترین کلیسای کاتولیک در استانبول هست.


بعد از بازدید از این کلیسا مسیر خودتون را ادامه بدید تا به انتهای خیابان استقلال برسید. اگر خیابان استقلال را بدون توقف طی کنید در عرض بیست دقیقه به انتهای آن خواهید رسید. در انتهای خیابان تابلوی راهنمایی را میبینید که مسیر برج گالاتا را نشان میدهد.


 
بعد از پنج دقیقه پیاده روی به این برج که یکی از سمبل های استانبول هست میرسید. در کوچه های اطراف این برج تا میتوانید قدم بزنید و عکس بگیرید. بالا رفتن از برج گالاتا و چشم انداز فوق العاده بسفر و گلدن هرن را از دست ندهید فقط این نکته را در نظر داشته باشید که صف ورودی این برج زیاد است و زمان زیادی را باید برای ورود به انتظار بایستید.
 
حالا نوبت به خرید و گشت و گذار شبانه در خیابان پرهیاهوی استقلال میرسد. دوباره به این خیابان برگردید و شروع به قدم زدن کنید. استقلال در شب جلوه ای دیگر دارد و از هر طرف آن صدایی به گوش میرسد. فروشگاه های برندهای ترک و برند های جهانی تا آخر شب باز هستند و نکته ای را که باید توجه کنید این هست که تقریباً تمام برندهایی رو که در مراکز خرید و مال های استانبول میبینید (خصوصاً برندهای ترک) در این خیابان شعبه دارند و نیاز خریدارها را برطرف میکنند.
یکی از خیابانهای پرطرفدار در استقلال، خیابان نویزاده هست. اگر از میدان تکسیم وارد خیابان استقلال شوید پس از تقریباً ده دقیقه پیاده روی در سمت راست خودتون به خیابان Sahne SK میرسید. وارد این خیابان شوید و پس از گذشتن از چیچک پاساژ و چند عدد مغازه ماهی فروشی به خیابانی باریک میرسید که دو طرف آن میزهای رستوران ها چیده شده و صدای موسیقی سرتاسر آن را پر کرده و تا نیمه های شب مملو از گردشگران هست.


 
روز سوم : قسمت آسیایی استانبول

قسمت آسیایی استانبول از آن جاهایی هست که دیدنی های زیادی را دارد ولی کمتر شناخته شده است. کادیکوی Kadıköy و اوسکودار Üsküdar دو منطقه مهم این قسمت هستند. روز سوم سفرتون را به بازدید از قسمت آسیایی استانبول اختصاص بدهید. برای رفتن به قسمت آسیایی در میدان تکسیم سوار دلموش های کادیکوی بشوید و یا توسط کشتی در اسکله امینونو به کادیکوی بروید.
پس از پیاده شدن در اسکله کادیکوی توسط دلموش هایی که به سمت بستان چی در حرکت هستند به خیابان بغداد بروید. خیابان بغداد از جمله خیابان های شیک و مدرن استانبول هست که فروشگاه ها و رستوران ها و کافه های بسیار خوبی را دارد.


 
یک مسیر پیاده روی خوب در اینجا در فاصله بین هتل سوادیه و خیابان جاده بستان اسکله هست. به راننده دلموش بگویید که شما را در نزدیکی هتل سوادیه پیاده کند. از آنجا وارد خیابان بغداد شوید و به سمت خیابان جاده بستان اسکله حرکت کنید.


 
بعد از قدم زدن در خیابان بغداد از خیابان جاده بستان اسکله به سمت ساحل حرکت کنید در امتداد خط ساحلی پارک زیبایی به نام دالیان هست. چند دقیقه ای را اینجا استراحت کنید و از تماشای دریا لذت ببرید. جاده بستان از محله های زیبای قسمت آسیایی محسوب میشود.
 
دوباره وارد خیابان بغداد شوید و با دلموش به اسکله کادیکوی برگردید. درپشت اسکله کادیکوی رستوران های قدیمی با کیفیت غذای بسیار عالی قرار دارند که می توانید ناهار را در یکی از آنها میل کنید. در اینجا همچنین یک بازار محلی کوچک هست که می توانید زمان کوتاهی را در آن بگذرانید. کادیکوی جاهای خوب دیگه ای مثل خیابان بهاریه و خیابان مودا را هم دارد که چون در این سفر با کمبود وقت مواجه هستید از آنها صرف نظر می کنیم.
حالا نوبت به دیگر منطقه محبوب قسمت آسیایی یعنی اوسکودار رسیده. تپه چاملیجا و قلعه دختر از زیباترین جاذبه های این منطقه محسوب میشوند. در اسکله کادیکوی سوار دلموش ها و یا اتوبوس های اوسکودار شوید و در اسکله اوسکودار از آن پیاده شوید. سوار متروی M5 شوید و در ایستگاه Kisikli پیاده شوید. تپه چاملیجا Çamlica از بلندترین نقاط استانبول هست که دو قسمت آسیایی و اروپایی شهر از آن دیده میشوند. پس از پیاده شدن از مترو می توانید مسیر سربالایی به سمت چاملیجا را پیاده طی کنید که حدود بیست دقیقه زمان میبرد و سربالایی تند و خسته کننده ای را هم دارد و یا با تاکسی به بالای تپه بروید.


 
پس از دیدن کردن از این مکان، مسیر سرپایینی را طی کنید و دوباره توسط مترو یا اتوبوس و یا دلموش های گذری به اسکله اوسکودار بروید. از اسکله و از کنار خط ساحلی به سمت محله سالاجاک Salacak که قلعه دختر Kiz Kulesi در آن قرار دارد حرکت کنید. پس از تقریباً 20 دقیقه پیاده روی به نقطه ای میرسید که نزدیک ترین فاصله را با قلعه دختر دارد. از اینجا میتوانید با قایق به این برج بروید و یا از دیدن آن خصوصاً در غروب آفتاب لذت ببرید. قلعه دختر در زمان رومیان و عثمانیان به عنوان برج دفاعی و فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته و هم اینک به یکی از رمانتیک ترین جاذبه های گردشگری استانبول بدل شده است.


 
حالا دیگه وقت برگشتن به قسمت اروپایی هست. در اسکله اوسکودار خط متروی مارمارای Marmaray را سوار شوید و در ایستگاه ینی کاپی YeniKapi پیاده شوید.
الان میتوانید یک خرید دو سه ساعته را انجام دهید. در ایستگاه ینی کاپی سوار متروی M2 شوید و در ایستگاه شیشلی Şişli پیاده شوید که دقیقاً زیر مرکز خرید جواهیر Cevahir هست. این مرکز خرید از محبوب ترین مراکز خرید استانبول هست که فقط دو ایستگاه مترو با میدان تکسیم فاصله دارد و از حیث تنوع برندها بی نظیر هست. مراکز خرید استانبول تا ساعت ده شب باز هستند و شما میتوانید شام را هم در فودکرت این مرکز خرید میل کنید که همه جور سلیقه غذایی با هر بودجه ای را راضی نگه میدارد.


 
روز آخر

روز آخر از سفرتون را به بازدید از دلماباغچه اختصاص دهید. دلماباغچه Dolmabahçe Palace از مجلل ترین کاخ های عثمانیان و محل زندگی آنان بوده که از پربازدید ترین کاخ موزه های استانبول محسوب میشود. درب های دلماباغچه ساعت 9 صبح باز می شوند بنابراین اگر قرار هست که هتلتون را ساعت 12 ظهر تحویل دهید میتوانید تا ساعت 11 از این کاخ باشکوه بازدید کنید. برای رسیدن به این کاخ ابتدا به کاباتاش بروید و از آنجا با پیاده روی کوتاهی به این مکان خواهید رسید.
 
همانطور که قبلاً هم گفتیم جاذبه های گردشگری استانبول بسیار زیاد هستند و مواردی را که در اینجا اشاره کردیم پربازدید ترین دیدنی های استانبول هستند ولی شما می توانید با توجه به سلیقه خودتون و پس از مطالعه استانبول گردی، جاهای دیگری را برای گشت و گذار انتخاب کنید. مثلاً به جای سفر به بیوک آدا، تور بسفر را انتخاب کنید و یا به جای بازدید از قسمت آسیایی به اورتاکوی و یا ببک بروید و یا گشتی در خیابان پر زرق و برق نیشان تاشی بزنید و یا از محله های قدیمی فنر و بالات دیدن کنید.

استانبول خیابان استقلال ایاصوفیا توپکاپی منطقه تاریخی سلطان احمد استانبول کارت مسجد سلطان احمد باسیلیکا سیسترن موزه باستان شناسی رستوران سلطان احمد کوفته جی گلحانه بازار بزرگ اسکله امینونو پل گالاتا بازار مصری ها امینونو پل گالاتا پل بسفر بیوک آدا اسکله کاباتاش میدان تکسیم سنت آنتونی پادوا گلدن هرن برج گالاتا خیابان نویزاده قسمت آسیایی کادیکوی اوسکودار خیابان بغداد جاده بستان خیابان بهاریه خیابان مودا تپه چاملیجا قلعه دختر سالاجاک مرکز خرید جواهیر نیشان تاشی ببک
کل دیدگاه کاربران (0)