ثبت نام

استانبول کارت چیست ؟ چگونه استانبول کارت بخریم و شارژ کنیم؟

استانبول کارت چیست ؟ چگونه استانبول کارت بخریم و شارژ کنیم؟

استانبول کارت چیست ؟ چگونه استانبول کارت بخریم و شارژ کنیم؟

استانبول کارت Istanbul Card کارتی الکترونیکی است که به همراه داشتن آن برای سوار شدن انواع وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، تراموا (ترم)، اتوبوس و فری (کشتی) الزامی می باشد. استانبول کارت ها به راحتی توسط دستگاه هایی که در اکثر ایستگاه های مترو و تراموا (ترم) و فری و اتوبوس قرار دارند قابل تهیه و شارژ هستند.


استانبول کارت را از کجا بخریم؟
 
استانبول کارت به راحتی توسط دستگاه های زرد رنگی که در ایستگاه های مترو و تراموا (ترم) و فری (کشتی) و اتوبوس قرار دارند به راحتی  قابل تهیه هستند.قیمت استانبول کارت از طریق خرید از این دستگاه ها 6 لیر است. همچنین شما می توانید این کارت را از دکه های روزنامه فروشی و یا سوپر مارکت ها به قیمت ۷ لیر و بالاتر (تا ۱۵ لیر هم فروخته می شود) تهیه کنید که توصیه نمی شود.


 
 به همراه داشتن یک عدد استانبول کارت برای شما و همراهانتان کافی است بنابراین نیازی به خرید استانبول کارت برای هر نفر نمی باشد.
 
نحوه خرید استانبول کارت از دستگاه
 
دستگاه دارای سه گزینه است. گزینه سوم مربوط به خرید استانبول کارت می باشد. دکمه سمت راست این گزینه را فشار دهید و پس از شنیدن پیغام دستگاه (البته به زبان ترکی) یک اسکناس بیشتر از ۶ لیری (مثلا ۱۰ یا ۲۰ لیری) را داخل دستگاه وارد کنید. پس از لحظاتی دستگاه کارت را به شما تحویل خوهد داد و الباقی پول در کارت شما به عنوان شارژ منظور خواهد شد.
برای مثال اگر شما یک اسکناس ۲۰ لیری را وارد دستگاه کنید، شما یک عدد استانبول کارت با ۱۴ لیر شارژ داخل آن دریافت خواهید کرد.
 

نحوه شارژ کردن استانبول کارت
 
برای شارژ کردن استانبول کارت خود، ابتدا کارت را روی صفحه مخصوص آن قرار داده و نگه دارید و پس از شنیدن پیغام دستگاه (البته به زبان ترکی) پول را وارد دستگاه کنید. پس از چند لحظه بر روی صفحه نمایشگر مقدار شارژ و موجودی نهایی کارت شما نمایش داده خواهد شد. اینک کارت شما شارژ شده است و می توانید آن را بردارید.


 
  • دستگاه های شارژ استانبول کارت اسکناس هایی با گوشه تا خورده و یا دارای پارگی را قبول نمی کنند.
  • دستگاه های شارژ استانبول کارت اسکناس های ۵۰ لیر به بالا را به قبول می کنند بنابراین باید از اسکناس های 5  و ۱۰ و ۲۰ لیری برای شارژ کردن کارت خود استفاده کنید.
   
 پس دادن استانبول کارت به دستگاه

   
پس از استفاده کردن از استانبول کارت، امکان پس دادن استانبول کارت به دستگاه و گرفتن الباقی پول موجود در آن وجود ندارد.
 

استانبول كارت شارژ خريد قيمت مترو اتوبوس كجا بخريم خريدن نحوه دستگاه انواع پس دادن
کل دیدگاه کاربران (0)